Konec naší symbiózy s motorovým vozem M 131.1386

Autor : Pavel Reiser    Vloženo : 07.10.2012 15:28  Přečteno : 1308 x   Počet komentářů : 0

Dne 29.8.2012 se po 7.167 dnech motorový vůz M 131.1386 vrátil na kolej ve stanici Bezdružice. Na kolej, která nikam nevede...

  V mezidobí zažil příjemné i krušné chvíle. V roce 1993 panovalo velké nadšení z jeho sejmutí z pomníku, které však brzy vzhledem k jeho technickému stavu a pod vidinou nekonečné práce opadlo a vůz poté chátral v depu v Plzni, protože nebyly kapacity a pak už ani vůle pro jeho opravu. A tak se v roce 1995 vozu ujal náš spolek...

 

...a od června 1997 už začal brázdit opět koleje a rozdávat radost malým i velkým cestujícím. V naší péči licencovaného dopravce najezdil 50.902 km, a to nejen po vlasti České, ale občas nahlédl i za hranice.

     Bohužel město Bezdružice, které se tváří jako jeho vlastník, ač jsme na to neviděli nikdy jedinou listinu, si usmyslelo, že motorák prodá nejvyšší nabídce. O tom jsme již informovali v minulosti. Když jsme již dál odmítli licitovat o ceně a jednání se dostala do slepé uličky, rozhodl se vlastník na nás podat žalobu na vydání vozu. Nezbývalo než respektovat a splnit požadavek.

     Na 29.8.2012 jsme tedy zabezpečili akci, kdy se naše lokomotiva T 211.0814, o kterou se oproti původnímu příslibu nakonec nikdo nestaral, snesla opět na koleje a místo ní se na své původní místo vrátil motorový vůz. Chování pana starosty Bezdružic nebudeme příliš komentovat, ale řekněme kulantně, že se choval jako malý kluk... to pokračovalo i v situaci, kdy si odmítl motorový vůz převzít, a to jak hned ve středu, tak i následně v pátek.

     Při samotné akci prací jeřábu, ten drobeček má 60 tun, vzniklo několik drobných škod, některé jsme provizorně v rámci možností a technického vybavení napravili hned ve středu, kdy jsme zahladili ty nějvětší a např. jsme položili 38 nových betonových dlaždic. Další jsme odstranili následně v pátek 31.8.2012 a zbytek po vzájemné domluvě se SŽDC jsme opravili do měsíce, tak aby bylo vše ke spokojenosti zejména cestujících.

     A na závěr nutno poděkovat za profesionální přístup a významnou pomoc firmě APB-Plzeň.

Více fotografií naleznete v našem Fotoalbu.