Clm

 Dvounápravový přípojný vůz řady Clm 4-6301.

Jedná se konkrétně o vůz číslo 4-6301 vyrobený v roce 1935 v Královopolské strojírně Brno a jedná se o jeden z šestiokenných vozů z prototypové šestikusové série lehkých přípojných vozů. Délka vozu přes nárazníky je 12.200 mm, výška 3.280 mm a šířka vozu 3.000 mm. Vůz byl vybaven uhelnými kamny, suchým WC, vozovou baterií a elektrickým osvětlením ERA.

Rám vozu je ocelový svařovaný z nosníků. Skříň vozu je dřevěná, oplechovaná. Její stav vzhledem ke stáří vozu 70 let, byl a je velkou brzdou při celkové opravě.

 

Na voze probíhala od roku 1993 ve spolkové režii značně pomalá avšak náročná a důkladná rekonstrukce, která by měla skončit v roce 2013 a vůz bude tvořit ucelenou soupravu s naším motorovým vozem M 131.1. Stav vozu (původně z něj byla vlastně pouze skříň s pojezdem) zapříčinilo značnou neoblíbenost vozu u členské základny, která v tu dobu zprovozňovala motorový vůz M131.1386 a měla představu, co to bude u tohoto vozu v jeho stavu představovat. Proto byly spíše náhodně a pomalu (díky vytíženosti jinými pracemi) prováděny hlavně zabezpečovací práce jako např. svázání rámu, zajištění těsnosti střechy, instalace okapů, výroba oplechování skříně a okenních lišt).

Teprve cca od roku 2009 začaly oproti dřívějšku o poznání rychlejší opravné práce. Bylo dokončeno základní oplechování skříně, byla olištována okna, byl zhotoven finální nátěr střechy.

V roce 2012 byly zahájeny práce na vytvoření zcela nového interiéru vozu, jeho částečné zateplení a obnova podlahy a elektroinstalace. 

2013

V současné době (podzim 2013) jsou zatepleny a obloženy oba představky. Je hotová podlaha představku. Je zateplen interiér oddílu, tj. stěny i strop. Na montáž jsou připraveny desky na strop a stěny. Montáž zpozdila návštěva zlodějů mědi... Jsou vyměněna problematická futra vstupních a přechodových dveří. Opravě se podrobily rámy oken i jejich usazení. Probíhá obnova lavic, která by měla skončit na jaře 2014. Dále se pracuje na spodku vozu zejména odstraňováním starých nátěrů z kovových konstrukcí a jejich následným opatřováním novými nátěry. Na část těchto renovačních prací jsme požádali o dotaci a věříme, že budeme úspěšní v jejím čerpání. Vše tedy směřuje k tomu, aby vůz v roce 2014 mohl konečně vyjet.

Aktuality z oprav i s fotografiemi jsou ke shlédnutí na úvodní stránce.

Dárcem interiéru byl vůz Clm 4 - xxxx.

Fotografie z převozu tohoto vozu do Plzně dne 12. května 1994 za pomoci motorového vozu M131.1487.

Interiér našeho vozu Clm 4-6301 vozu bude použit jen částečně původní, protože se zachovalo bohužel pouze několik málo částí. Další část interiéru (hlavně sedačky a zavazadlové police) budou použity z obdobného vozu řady Clm zobrazeného na předchozích dvou fotografiích, který náš spolek získal od soukromé osoby z Horšovského Týna. U tohoto vozu se z počátku též uvažovalo o jeho zachování, a to právě pro pěkně zachovaný interiér, bohužel však neměl rozsochy a to nakonec rozhodlo. Tento vůz již po rozebrání a uchování cenných dílů v roce 2003 (?) neexistuje. Hlavní části obložení interiéru našeho vozu však budou vyrobeny zcela nové.

Stav prací v roce 2004

Obrušování a nátěry oplechování, které muselo být vyrobeno částečně zcela nové. Již s novými okapy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Stav prací v roce 2005

Vůz je již oplechován, zasklen.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stav prací v roce 2010

 

Aktuální stav prací (2012)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spolková přezdívka: Célemko, žebřiňák